‘Yüz yüze eğitim ertelensin, aşı yaygınlaşsın’

5 gün önce 4

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Ankara Şubeleri, Kovid-19 salgınının Türkiye’de görüldüğü tarihten beri en yüksek değerlere ulaşan vaka sayaları nedeniyle yüz yüze eğitimin ertelenmesini, gerekli tedbirlerin alınmasını ve aşının bir an önce yaygınlaştırılmasını istedi.

Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Şubesi’nin önünde bir araya gelen sendika üyeleri, 15 Şubat’ta köy okullarında 2 Mart’ta diğer bütün bölgelerde başlayan yüz yüze eğitimin ertelenmesi talebiyle basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını Eğitim-Sen Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Celal Erdoğan okudu.

Pandemi gerekçe gösterilerek demokratik hak arama ve basın açıklaması yapmanın önüne her tür engelin çıkarıldığını dile getiren Erdoğan, “Lebalep kongrelerin yapıldığı ve her kongreden sonra o ilde vakaların patladığı bir dönemde, okullarımızdaki vaka artışları ne MEB’in ne de iktidarın umurunda. Salgının giderek yükseldiği koşullarda eğitim emekçilerinin desteklenmesi gerekirken, halen aşı planlamasında ikinci aşamanın yedinci sırasında gösterilmeleri ve bir türlü öne alınmamaları hem eğitim emekçileri hem de tüm eğitim bileşenleri açısından çok ciddi riskler barındırıyor” dedi.

Sendikalarının topladığı bilgilere göre 15 Şubat’tan 4 Nisan’a kadar pozitif ve temaslı öğretmen sayısının 2 bin 558, öğrenci sayısının 3 bin 379 ve hizmetli-memur personel sayısının 246 şeklinde olduğunu dile getiren Erdoğan, “15 Şubat-4 Nisan arasında eğitim alanında hayatını kaybedenlerin sayısı 16’ya ulaştı. Bu rakamlar buz dağının sadece görünen yüzü. Sendikamıza ulaşan sınırlı bilgilerle ortaya çıkan bu tablo bile tehlikenin boyutunun ne düzeye geldiğini gösterirken, elinde tüm veriler olan MEB ise ısrarla sayıları gizlemekte ve herhangi bir açıklama yapmıyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık örgütlerinin ve bilim insanlarının 28 günlük kapanmayı önerdiğini aktaran Erdoğan, sendika olarak taleplerini ise şöyle sıraladı: Eğitimcilerin aşılanması hızla tamamlanmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ek bütçe oluşturulmalı ve kadro atamaları yapılmalı, seyreltilmiş sınıf uygulaması korunmalı, öğretmen odalarının sayısı artırılmalı, okullarda sağlık görevlilerinin bulundurulmasına yönelik çalışmalar yapılmalı ve normalleşme kademeli olarak hayata geçirilmeli.

Tüm Makaleyi Okuyun