‘Hayvan hakkı ihlalleri suç olarak tanımlanmalı’

4 gün önce 3

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2020 yılında yaşanan hayvan hakkı ihlallerini açıkladı. Toplantıda hayvan hakkı ihlallerinin suç olarak tanımlanması ve hayvan hakları yasasının hızlıca çıkarılması istendi.

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır

Demet ARAN

ANKARA (Anayurt) - Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), 2020 yılında tespit edebildikleri hayvan hakkı ihlallerini raporlaştırdı. Online basın toplantısı ile paylaşılan rapora göre geçtiğimiz yıl 1 milyardan fazla hayvanın yaşam hakkı ihlal edildi, 53 milyon hayvanın beden dokunulmazlığı ihlal edildi, 1 milyar hayvanın özgürlüğü kısıtlandı, 22 milyon hayvan işkenceye maruz kaldı ve 3 milyon hayvan cinsel şiddete uğradı. Sadece 20 cinsel şiddet vakasının raporlanabildğini söyleyen HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin, bu ihlallerin suç olarak tanımlanmasının önemine dikkat çekti.

HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Zeynep Betül Kocaklı’nın okuduğu basın açıklamasına göre 2020 yılında en az 1 milyar 211 milyon 375 bin 950 hayvanın yaşam hakkı ihlal edildi. Yaşam hakkı ihlal edilen hayvanlardan 1 milyar 206 bin 771 bininin tavuk ve hindi, 3 milyon 774 bin 956’sının Kurban Bayramında kesilen sığır, koyun, keçi ve manda, 820 bin 14’ünün avcılık, ateşli silah, işkence, kasıt, darp, zehir ile öldürülen, ihmal nedeniyle ölümüne sebebiyet verilen, trafik kazalarında ölen hayvanlar olduğu belirlendi. Bunların dışında en az 798 yaban hayvanı av turizmi kapsamında katledildi, denetimlerde 10 bin 186 ölü yaban hayvanı bulundu.

Hayvanların yaşam hakkı ihlallerini tespit edebilmeye olanak sağlayan pek çok veri ise tutulmadı. Rapora göre balıkçılık adı altında ve tatlı su balık üretim merkezlerinde kaç balığın öldürüldüğüne ilişkin istatistik tutulmadı. Deneylerde işkenceye maruz bırakılan 209 bin 212 hayvanın kaçının öldürüldüğü, kürkleri için öldürülmek üzere yetiştirilen çinçilla ve tavşanların sayıları, fayton ve taşımacılıkta sömürülürken kaç atın, katırın ve eşeğin yaşamını yitirdiği ve orman yangınlarında kaç hayvanın hayatını kaybettiğine ilişkin veri istatistik tutulmadığı için tespit edilemedi. Bal için sömürülen ve ölen arılara ilişkin ise sadece kovan verisi tutuldu. Buna göre 8 milyon 179 bin 85 kovan mevcut.

BEDEN DOKUNULMAZLIKLARI İHLAL EDİLİYOR

Raporda hayvanların beden dokunulmazlığının ihlaline ilişkin verilere de yer verildi. Buna göre en az 52 milyon 563 bin 334 hayvanın beden dokunulmazlığı ihlal edildi. Bunlardan 53 milyon 233 bin 332’sini yün ve tiftik üretimi için kırpılan koyun ve keçiler oluşturdu. Deneylerde kullanılan 209 bin 212 hayvanın da beden dokunulmazlığının ihlal edildiğini ortaya koyan raporda gaga, boynuz, kuyruk, kulak kesme ve kastrasyon gibi işkenceli yöntemlerle rutin olarak beden dokunulmazlığı ihlal edilen hayvanların sayısının bilinmediğine dikkat çekildi.

ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLANIYOR

Rapora göre en az 1 milyar 280 milyon 153 bin 923 hayvan, insan menfaati ve keyfi için özgürlüğünden mahrum kaldı. En az 1 milyar 279 milyon 42 bin hayvanın et, yumurta, yün, tiftik, kıl ve süt için özgürlüğünden mahrum kaldığı tespit edildi. 40 hayvanat bahçesinde 20 bin 891 hayvanın tutsak edildiği ifade edilen raporda 2 bin 47 pet-shop’ta kaç hayvanın özgürlüğünün kısıtlandığının bilinmediği vurgulandı. Rapordaki verilere göre 10 yunus parkında en az 50 yunus, 51 kürklü fok, 6 mors ve 4 beyaz balina; 12 akvaryumda ise en az 98 bin 551 deniz canlısı tutsak edildi.

İŞKENCEYE VE CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR

HAKİM’in ulaşabildiği verilerden oluşan rapora göre 2020 yılında en az 22 milyon 735 bin 267 hayvan işkenceye, 3 milyon 413 bin 857 hayvan ise cinsel şiddete maruz kaldı. HAKİM Koordinatörü Fatma Biltekin, bu sayıların yetkili kurumlarca veri tutulmaması, hayvanların maruz kaldığı pek çok ihlalin suç sayılmaması nedeniyle gerçek tabloyu ortaya koymadığını, ihlalleri tespit edebilmek ve bunların önüne geçmek için de hayvan hakları yasasının talepleri doğrultusunda hızlıca çıkarılması gerektiğini ifade etti.

Basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Meclis’teki araştırma komisyonun faaliyetlerini anlatırken Dr. Öğretim Üyesi Barika Göncü de hayvan hakları alanında bilinç oluşturulması konusunda eğitimin önemini vurguladı.

Tüm Makaleyi Okuyun