Daha Fazla

  Çin Kripto Para Savaşında Acımasız Olmaya Devam Ediyor! İşte Ülkenin Yeni Hamlesi

  Çin’deki düzenleyiciler, geniş kapsamlı yasakların ardından faaliyette kalmayı başarabilmiş olan kripto para madencilerini kapatma konusunda kararlı.

  Çin’in ülkedeki kripto para madenciliğini sona erdirme çabalarına rağmen, bu madencilerden bazıları yasa dışı olarak çalışmaya devam etmeyi seçti. Reuters’e göre, bununla mücadele etmek için Çin, yatırım yapmanın yasak olduğu sektörleri içeren ve hem yabancı hem de yerli yatırımcılar için hangi sektörlerin “sınır dışı” olduğunu özetleyen ‘Negatif Listesine’ kripto madenciliğini de ekledi.

  Devlet planlayıcısı Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından Cuma günü yapılan duyuruya göre, kripto para madenciliği 2021 “Piyasa Erişimi için Negatif Liste” taslağına eklendi. Liste, Komisyon ve Ticaret Bakanlığı tarafından ortaklaşa yayınlandı. Devlet Konseyi konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

  “Piyasa erişimi için Negatif Liste, yatırımcılar için sınır dışı sektörleri, alanları ve işletmeleri özetlemektedir. Listede olmayan endüstriler, alanlar ve işletmeler tüm piyasa oyuncuları tarafından yatırıma açıktır.”

  Kripto para madenciliği, artık Negatif Liste tarafından kısıtlanmış veya yasaklanmış 117 sektörden birini oluşturuyor. Listede yer almayan herhangi bir sektör, önceden onay gerekmeksizin yatırıma açık olan sektörleri ifade ediyor. Belge, Çin’in, kara listeye alınan bu sektörlerdeki yatırımların ulusal güvenliği, kamu çıkarlarını ve çevreyi olumsuz etkileme potansiyeline sahip olduğuna inandığını belirtiyor.

  Çin, Kripto Para Karşıtı Kampanyasında Boyun Eğmemeye Devam Ediyor

  Kripto madenciliği kara listeye alındığıyla ilgili duyuru, Çin Halk Bankası’nın yabancı kripto platformlarının yerel yatırımcılara hizmet sağlamasını tamamen yasaklamasının hemen ardından geldi. Buna ek olarak, kripto ile ilgili işlemlerin izlenmesi arttırıldı. Bu hamle, BitZ de dahil olmak üzere Çin merkezli birkaç kripto para birimi şirketinin kapatılmasıyla sonuçlandı. 2017’den beri faaliyette olan popüler borsa, “politika ve düzenleyici gereklilikler”deki son değişiklikler nedeniyle faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacaklarını duyurdu. Çin ayrıca CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView dahil olmak üzere birçok popüler web sitesine erişimi kısıtladı.

  Yukarıda bahsettiklerimiz, çevresel kaygılar nedeniyle kripto para madenciliğini ortadan kaldırmaya çalışan Çin’in en son hamleleri… Çin’in bu şekilde bir politika belirlemesinin nedenleri %100 net olmasa da ülke, madencilik yasağının temel olarak çevresel sorunlardan kaynaklandığı iddia ediliyor. Çin, 2060 yılına kadar karbon nötr olma sözü verdiği biliniyor ve ülkenin devasa kripto madenciliği endüstrisinin, bu hedefe ulaşılmasını engelleyebileceği düşünülüyor. Ülke bir süredir kendi kripto para birimini test ediyor ve bazıları, ülkenin doğrudan kontrol edebileceği daha istikrarlı bir para birimi istediğinden şüpheleniyor. Bu arada merak edenler için; Başkan Joe Biden de Amerika Birleşik Devletleri’nin karbon nötrlüğü elde etmesi için son tarih olarak 2050 yılını belirledi.

  Stay in the Loop

  Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

  Latest stories

  - Advertisement - spot_img

  You might also like...