CHP'li kadınlar İstanbul Sözleşmesini anlatacak

6 gün önce 3

Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Whatsapp'tan Gönder Haberi Yazdır

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - CHP Kadın Kolları üyesi kadınlar, YaşamHak projesi kapsamında İstanbul Sözleşmesini anlatmak için yollara çıktı. Türkiye’nin 81 ilini dolaşması planlanan otobüs ile CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve beraberindeki kadınlar il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle gezerek İstanbul Sözleşmesi’ni anlatacak. Kadınlarla buluşup onlara haklarını anlatacak olan CHP Kadın Kolları üyeleri, katledilen kadınların aileleri ve şiddet mağdurları ile de görüşmenin yanı sıra farklı illerdeki kadın cinayeti davalarını da izleyecek.

81 ili gezecek otobüs yola çıkmadan önce CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve Kadın Kolları MYK Üyeleri ile basın toplantısı düzenledi. İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çıkma kararının yok hükmünde olduğunu söyleyen Nazlıaka, “Hukuksuz kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı o kara günden itibaren, her alanda, her mecrada çalışmalarımızı hızlandırdık. Artık yollara çıkma zamanı” dedi.

CHP Kadın Kolları’nın kadına yönelik şiddetle mücadele için hayata geçirdiği YaşamHak projesi kapsamında otobüsle 81 ili dolaşacaklarını belirten Nazlıaka, “Şehir şehir, ilçe ilçe, belde belde, sokak sokak gezerek, kız kardeşlerimize haklarını anlatacak, yalnız değilsin, senin partin, halkın partisi var diyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş amacına uygun olarak, partimizin kadınlar için, tüm ötekileştirilenler için bir yuva olduğu görüşünü pekiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yılbaşından bugüne 127 kadının erkekler tarafından katledildiğini anımsayan CHP’li Nazlıaka, “127 sadece bir sayı değil, en temel insan hakkı olan, yaşam hakkı elinden alınan 127 hayattır. Ne yazık ki herkesin okuduğu, medyadan izlediği ya da bizzat tanıklık edip gördüğü bu haberleri, Erdoğan Hükümeti görmüyor, o kadar görmüyor ki yaşam hakkımızı yok sayarak İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararı alabiliyor” diye konuştu.

İnsan haklarına dair sözleşmelerin hak ihlallerini tümüyle engellemeyebileceğini ancak bu sözleşmelerin olmamasının hak ihlallerini garantileyeceğini dile getiren Nazlıaka, “Demokratik, sosyal, hukuk devletinin en önemli görevi, hak ihlallerini önlemek, önleyemediği noktalarda bağımsız yargı tarafından denetlemek, suçluları cezalandırmak ve bunları sağlayacak bütüncül politikalar üretmektir. İşte biz CHP olarak ülkemizde bu anlayışı yeniden inşa etme mücadelesi veriyoruz” dedi.

“ERDOĞAN TABANINI DA KARŞISINA ALDI”

Metropoll araştırma şirketinin İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararına ilişkin yaptığı anketin sonuçlarını anımsatan Nazlıaka, “Cumhur İttifakı’na oy veren her 3 kişiden birisi fesih kararına karşı. Bu veri bize şunu gösteriyor: Ben yaptım, oldu hükümeti, sadece kadınları değil kendi tabanı da karşısına aldı” diyerek Erdoğan’a seslendi: “Yol yakınken yanlışta ısrar etmeyin. Bu kararı geri çekin.”

Konuşmasında Türkiye’nin cinsiyet eşitliği endeksinde 3 basamak daha gerileyerek 156 ülke arasında 133’üncü sıraya düştüğünü belirten Nazlıaka, hem milletvekilliği hem de yerel seçimlerde yüzde 50 cinsiyet kotasını ve bir kadın bir erkek aday olarak sıralamanın yapılacağı fermuar sistemini içeren kanun tekliflerini Meclis’e sunduklarını söyledi.

“KADINLARIN SESİNE SES KATACAĞIZ”

Şiddet mağduru kadınlar için oluşturulan çağrı merkezinden de bahseden Nazlıaka, “YaşamHak projemiz kapsamında şiddet gören kadınların hayatlarına dokunacağız. Katledilen kadınların aileleriyle ve şiddet mağduru olan kadınlar ve çocuklarla buluşacağız. YaşamHak projemiz kapsamında, Genel Merkezimizi 444 82 85 numaralı telefondan arayan yüzlerce kadının hayatına dokunduk. Kadınlara ücretsiz hukuki ve psikolojik destek hizmeti sunduk. Belediyelerin olduğu yerlerde, barınma ihtiyacını karşıladık. Bu hedef ve inançla, gittiğimiz yerlerde yurttaşlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşacağız. Kadın erkek, herkesi şiddetle mücadeleye davet edeceğiz. Vicdanı olan herkesin, evlatlarını, annelerini, kız kardeşlerini kaybeden yurttaşlarımızla empati kurmasını sağlayacağız. Gittiğimiz illerde kadın cinayetleri duruşmalarına katılarak, kadınların sesine ses katacağız” dedi.

Nazlıaka sözlerini şu ifadelerle bitirdi: “Partimizi iktidara taşıyan kahramanlar, biz kadınlar olacağız. Azim biziz. Emek biziz. Cesaret biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını bizler kuracağız. Zorbalar gidecek, İstanbul Sözleşmesi kalacak.”

Aylin Nazlıaka ve beraberindeki CHP’li kadınlar, basın açıklamasının ardından otobüs ile yola çıktı. Otobüsün ilk durağı Eskişehir olacak.

Tüm Makaleyi Okuyun