Daha Fazla

  2 Ünlü Yönetici Şaşırttı: Altın’dan Yılın Kalanında Bunları Bekleyin!

  Piyasası analisti Ranjeetha Pakiam’a göre, altının enflasyona karşı koruma olarak geleneksel rolü tüm yıl boyunca azaldı, ancak fiyat baskıları arttıkça küresel toparlanmanın durabileceğine dair artan riskler, değerli metal için bir geri dönüş sinyali verebilir. Altın piyasasında bundan sonra hangi gelişmeler yaşanacak? Kriptokoin.com olarak analistlerin ve yöneticilerin bu soruya cevap arayışlarını sizler için derledik.

  “Kısa vadeden ziyade uzun vadeli altın yatırımı, enflasyona karşı daha iyi bir koruma sağlıyor”

  Enflasyon, benzeri görülmemiş pandemi dönemi teşvikleri ve aşıların piyasaya sürülmesiyle bazı ülkelerin kademeli olarak yeniden açılması nedeniyle zaten artıyordu. Enerji fiyatlarında geçen ay arz sıkıntısı korkularıyla hızlanan artış, emtialardaki daha geniş bir ralliye ek olarak, şimdi sürekli maliyet baskılarına ilişkin endişeleri körüklüyor. Yine de altın fiyatları, 2015’ten bu yana en büyük yıllık düşüşe gidiyor.

  Altın

  Tarihsel olarak, altın, enflasyon tırmandığında çekici bir yatırım olarak görülüyordu ve değerli metal 1970’lerin sonlarında ABD tüketici fiyat kazanımları neredeyse %15’lik bir zirveye doğru ilerlerken üçe katlandı. Ancak külçe altın, aynı zamanda faiz oranlarına da duyarlı ve yatırımcılar merkez bankalarının yakında teşvikleri dizginlemeye ve borçlanma maliyetlerini artırmaya başlayacağına bahse giriyor. Analiste göre, bu durum, değerli metali elde tutma isteğini zayıflatıyor. UBS Global Wealth Management’ın emtia ve döviz direktörü Wayne Gordon, şu değerlendirmeyi yapıyor:

  Kısa vadeli altın yatırımı, enflasyona karşı iyi bir koruma değil (popüler inancın tersine) uzun vadede daha iyi koruma sağlıyor. Bu nedenle, büyüme hayal kırıklığı yaratmadıkça ve para politikası eğilimlerinin tersine çevrilmesine yol açan daha geniş bir risk olmadıkça, daha iyi performans gösterdiğini görmüyoruz.

  Nicky Shiels: Anlatı değişirse kesinlikle altın için iyi bir yükseliş var

  Ancak bu kez, yatırımcılar, 1970’lerde büyük Batılı ekonomileri vuran yavaşlayan büyüme ve yükselen fiyatların birleşimi olan stagflasyon olasılığı ile boğuşuyorlar ve son zamanlarda enerji maliyetlerinde yaşanan artışla birlikte piyasalara geri dönüyorlar. Tedarik zinciri kargaşası, tüketiciler için birçok malın fiyatını da artırıyor. MKS (İsviçre) SA’da metal stratejisi grup başkanı Nicky Shiels ise durumu şu şekilde yorumluyor:

  Anlatı kalıcı enflasyon ve daha yavaş büyüme şeklinde değişirse, kesinlikle altın için iyi bir yükseliş var. Stagflasyon, tipik reflasyon varlıklarından veya petrol ve bakır gibi emtialardan değerli metal sektörüne bir makro rotasyonu zorlayacaktır.

  Goldfenomenleri doğrudan etkileyemeyeceği için arz kıtlığına veya artan enerji fiyatlarına aşırı tepki vermemeliyiz” diye uyardı.

  Erken tapering ihtimali altının cazibesini azaltıyor

  Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve ECB, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’ndaki muadilleri, tedarik zinciri kesintilerinin geçici olacağına dair temkinli iyimserliklerini dile getirdiler. Analist Ranjeetha Pakiam, ABD merkez bankasının, Kasım ayında varlık alımlarını kısmaya başlayabileceğini, yetkililerin, gelecek yıl faiz oranlarını artırmaya yönelik artan bir eğilimin sinyallerini verdiğini belirtiyor ve bu durumu da altının cazibesini azalttığını ifade ediyor.

  Altın

  Enflasyon, Fed’in tercih ettiği ölçüye göre, Ağustos ayına kadar olan 12 aylık dönemde merkez bankasının %2 hedefinin oldukça üzerinde %4,3 oldu. Tüketici fiyat endeksi, Haziran ayında 2008’den bu yana en yüksek artışının ardından %5’in üzerinde bulunuyor. Ancak bu seviyen arkasındaki önemli bir faktörün, geçen yılki pandemik karantinaların derinliklerinden gelen toparlanma olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  Gnanasekar Thiagarajan’a göre altın ve gümüşe yatırım yapmak en ideal şey

  Yatırımcılar, Cuma günü ABD’nin Eylül ayı istihdam verilerini yakından izleyecek. Uzun süreli yüksek işsizlik, stagflasyonun başka bir göstergesidir ve Fed’in tapering kriterlerinden biri olarak maksimum istihdamı şart koşması nedeniyle faiz artışlarını geciktirme potansiyeline sahip.

  Altınaltının enflasyondan korunma rolüne hâlâ inananlar için bir satın alma fırsatı olabileceğini düşünüyor. Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan’ın değerlendirmesi şu yönde:

  Enflasyonun ciddi bir etkisinin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı sorusu önemli. Yani altın ve gümüşe yatırım yapmak en ideal şey, çünkü altın enflasyonist bir hedge ve altın yükselmeye başladığında gümüş çok daha fazla değer kazanma eğilimindedir.

  Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

  Takip et

  Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

  Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..

  Stay in the Loop

  Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

  Latest stories

  - Advertisement - spot_img

  You might also like...